X
این متن برای تست می باشد.

زمان لازم برای خواندن این مقاله

1 دقیقه

امتیاز این مقاله:

همانطور که در مقالات دیگر در این سایت اشاره کردیم، یکی از شایعترین علل درد زانو، آرتروز زانو یا همان ساییدگی غضروف مفصلی زانو است.

در ادامه علاوه بر شناخت روش‌هایی که پزشک متخصص وجود آرتروز زانو در فرد را تشخیص می‌دهد، در انتهای این صفحه می‌توانید با صرف چند دقیقه و تکمیل پرسشنامه‌‌ای که به همین منظور طراحی شده است، از میزان شدت آرتروز زانوی خود آگاه شوید.

تشخیص آرتروز زانو

پزشکان اغلب برای تشخیص آرتروز علاوه بر معاینه بالینی زانو، از روش‌های زیر کمک میگیرند:

  • رادیوگرافی یا عکس رادیولوژی: اگرچه وضعیت غضروف‌ها با استفاده از تصویر رادیولوژی قابل تشخیص نیست، اما بررسی میزان از بین رفتن غضروف‌ها با مشاهده تنگ شدن فضای بین استخوان‌ها در مفاصل زانو وجود دارد. همچنین رادیوگرافی استخوان یا استخوان‌های زاید (یا خار استخوانی) در اطراف یک مفصل را نشان دهد. لذا پزشکان با این روش برای تشخیص ابتلای فرد به آرتروز زانو قبل از بروز شدن علائم مزمن‌تر به این بیماری استفاده کنند.

  • عکس برداری ‌ام‌آر‌آی MRI: تکنولوژی ام‌آر‌آی از امواج رادیویی و میدان مغناطیسی قوی برای تهیه عکس‌های دقیق از استخوان‌ها و بافت‌های نرم اطراف آن (مثل غضروف‌ها و مفاصل و شبکه‌های اعصاب) استفاده می‌کند. ام‌آر‌آی معمولاً برای تشخیص آرتروز لازم نیست، اما می‌تواند اطلاعات بیشتری را در صورت پیچیده بودن شرایط در اختیار پزشک معالج قرار دهد.

  • آزمایش خون: آزمایش خون از علل مربوط به درد مفاصل همچون بیماری زمینه‌ای آرتریت روماتوئید را مشخص کند. برای پزشکان ریشه‌یابی بیماری‌های زمینه فرد در ابتلای وی به آتروز زانو مهم است.

  • آزمایش مایع مفصلی: پزشکان با استقاده از یک سوزن، مایع مفصلی بیمار را خارج می‌کنند و با آزمایش و بررسی این مایع در تشخیصنقرص یا عفونت (که میتواند از دلایل ایجاد درد و التهاب در زانو باشند) بهره می‌برند.

 ارزیابی شدت آرتروز زانو

سبک زندگی و مشغله‌های زندگی روزمزه گاهاً موجب ایجاد درد موقتی خفیف یا شدید در نقاط مختلف بدن از جمله زانو می‌شوند. لذا در تشخیص وجود یا عدم وجود آرتروز و شدت آن می‌بایستی دقت بیشتری کرد.

از این رو پرسشنامه‌ای تهیه شده است که میتوانید با اندکی وقت، آنرا تکمیل کنید و سپس با نتایج آن تصمیم بگیرید که زمان آن هست که برای درد زانو و آرتروز زانو به پزشک مراجعه کنید یا خیر؟ و یا درصورت نیاز، ملاحظات پیشگیری را در رویه زندگی خود قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *